Yiyecek istekleri (aşerme) genellikle vücudun ihtiyaçlarına veya duygusal durumumuza bağlı olarak değişkenlik gösterir ve bu isteklerin arkasındaki sebepler anlaşıldığında daha sağlıklı seçimler yapılabilir. İşte en popüler 10 yiyecek isteği ve anlamları:

Çikolata: Çikolata, serotonin seviyelerini artırabilen bileşikler içerir, bu da insanların moralleri bozuk veya stresli olduklarında çikolata istemesini açıklayabilir. Canınız çikolata istediğinde kakao oranı en az %70,  şeker oranı düşük olan bitter çikolataları tercih edebilirsiniz. Ya da serotoninizi yükseltmek için evcil hayvanınızla ya da sevdiğiniz biriyle sarılmayı deneyebilirsiniz.

Karbonhidratlar: Ekmek, makarna veya atıştırmalıklar gibi karbonhidratlar için istek, düşük kan şekeri seviyelerinin bir işareti olabilir. Karbonhidratlar vücudun ana enerji kaynağı olduğundan, bunlara olan istek hızlı bir enerji artışı ihtiyacını gösterebilir. Elma, muz, portakal, makarna, patates gibi yüksek karbonhidratlı meyve/sebze ve tahıl tüketimine yönlenebilirsiniz.

Tuzlu Yiyecekler: Tuzlu yiyecek isteği, sodyum gibi elektrolitler veya potasyum gibi minerallerin ihtiyacını gösterebilir. Ayrıca, susuzluk veya düşük kan basıncıyla da ilişkili olabilir. Kuruyemişler gibi besinlere yönelmenize neden olabilir.

Acı Yiyecekler: Acı yiyecek isteği, metabolizma hızını artırma veya dışkılama problemlerini azaltma isteğinden kaynaklanabilir. Ayrıca acı yiyecekler, endorfin salınımını tetikleyebilir, bu da  ruh halinizde geçici bir mutluluk artışı sağlar. Taze biberler veya turşular gibi mayhoş tatlar deneyebilirsiniz.

Çıtır Yiyecekler: Cips veya kraker gibi çıtır yiyecekler için istek, stres veya anksiyete tepkisi olabilir ve tatmin edici bir duyusal deneyim sağlar. Kabuklu kuruyemişleri ya da havuç gibi sert sebzeleri tercih edebilirsiniz.

Kırmızı Et: Kırmızı et isteği, demir veya protein ihtiyacını gösterebilir. Özellikle kadınlarda yaygın olan demir eksikliği, kırmızı et gibi demir açısından zengin yiyecekler için istek oluşturabilir.

Yağlı Yiyecekler: Kızarmış yiyecekler veya yağlı atıştırmalıklar için istek, rahatlamaya olan bir arzuya işaret edebilir. Bu istekleri avokado veya fındık gibi daha sağlıklı yağ kaynaklarıyla dengelemek önemlidir.

Süt Ürünleri: Peynir gibi süt ürünleri isteği, kalsiyum veya yağ ihtiyacını gösterebilir. Ancak, bu istek aynı zamanda laktoza veya belirli süt proteinlerine karşı bir duyarlılıkla ilişkili olabilir.

Balık İsteği:

Omega-3 yağ asitlerine ihtiyacınız olabilir. Balık, özellikle somon, sardalya, hamsi, uskumru gibi yağlı balıklar, omega-3 yağ asitlerince zengindir. 

Kek İsteği:

Kek, yumuşaklığından dolayı çeşitli duygusal veya psikolojik ihtiyaçlarınız olduğunu gösterebilir veya sadece şeker ihtiyacınızı karşılamak isteyebilirsiniz.

Yiyecek krizlerinin üstesinden gelmenin en iyi yolu, yerine ne yenmesi gerektiğini bilmektir. Bu şekilde, daha sağlıklı bir alternatifi tercih edebilirsiniz. Ayrıca, yemek krizlerinden uzak durmak için stresi azaltın, yeterince uyuyun, bol su için ve düzenli egzersiz yapın.

Bu bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemleriniz için mutlaka doktorunuza veya sağlık kuruluşuna başvurunuz. Doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

Bu içerik kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmış olup LifeClub Sağlık Hizmetleri Medikal Direktörlüğü tarafından kontrol edilmiştir.

Size özel atanacak LifeClub Hekimi'niz rehberliğinde bütünsel sağlık yönetimini güvenle deneyimleyebilir, daha iyi sağlıklı bir yaşam için LifeClub Wellness modülümüzle kişiye özel tasarlanacak online spor, diyet programlarını takip edebilir, ilgi alanlarınız doğrultusunda tüm içeriklere ulaşabilir ya da LifeClub Platform'da sağlıklı yaşama dair aradığınız hizmet ve ürünleri bulabilirsiniz. Şimdi LifeClub Dünyası'na adım atın!