LifeClub x Yaşam Tarzı Tıbbı Sempozyumu

*Sempozyuma katılım ücretsizdir. Yaşam Tarzı Tıbbı Derneği tarafından onaylı katılım sertifikası talep eden katılımcıların, katılım bedeli ödemeleri gerekmektedir.

HEMEN BAŞVUR

Sempozyum Hakkında

LifeClub ve Yaşam Tarzı Tıbbı Derneği iş birliğiyle düzenlenen LifeClub Yaşam Tarzı Tıbbı Sempozyumu, değişen yaşam tarzlarının önlenebilir kronik hastalıklar üzerindeki etkilerini ve çözüm yollarını ele alacak. Uluslararası konuşmacılarla gerçekleşecek olan bu sempozyum, bilgi ve deneyim paylaşımı için önemli bir platform olacak ve bütünsel sağlık alanında iş birliklerinin oluşmasına zemin sağlayacak.

Bu etkinlik, sağlık konularına ilgi duyan herkes için önemli fırsatlar sunacaktır.

KONUŞMACILAR

user-image
Dr. Beth Frates
user-image
Dr. Rob Lawson
user-image
Meltem Karatoprak
user-image
Opr. Dr. Rüya Acaroğlu
user-image
Dyt.Dyt. Ebru Beşiroğlu Öztürk
user-image
Uzm. Dr.Hande Namal Türkyılmaz
user-image
Dr. Neslihan İskit
user-image
Uzm. Dr. Uğur Diliçıkık
user-image
Prof. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu

Dr. Neslihan İskit

1960 yılında Ankara’da doğan Neslihan İskit, T.E.D Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiştir. 2000 yılında yoga çalışmalarına başlamış, yoganın onda yaptığı değişiklikleri diğer insanlarla paylaşmak için yoga terapi alanında eğitimler almıştır. Prof. Dr. Bingür Sönmez ile kalp hastaları için “Kalp Yogası Programı” ve “Kalp Arıtma Programı”nı hazırlamışlardır. Programlar uluslararası kongrelerde büyük takdir toplamaktadır.İskit, yoga eğitmenliği sertifikasını ise dünya çapında tanınan tek yoga üniversitesi olan Hindistan Vivekananda Üniversitesi’nden almıştır. Dünyanın birçok farklı yerinde yoga ile tedavi edilen hastalıklar için eğitim almıştır.

Prof. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu

Prof Dr Ceyda Erel Kırışoğlu Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ardından Istanbul Atatürk Fen Lisesi mezunu olup 1990-1996 yılları arasında tıp eğitimini, 1996- 2002 yılları arasında da uzmanlık eğitimini Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde tamamlamıştır. Uzmanlık sonrası 2002-2004 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri' nde uyku alanında mükemmeliyet merkezi olarak tanınan Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Uyku Bozuklukları kliniğinde alanın postdoktora eğitimini almıştır. 2005 yılında American Board of Sleep Medicine sınavlarını tamamlayarak 'Uluslararası Uyku Uzmanı' ünvanını almıştır. 2004 yılından beri Acıbadem Kozyatağı Hastanesi' nde, kuruluşundan beri de Acıbadem Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı' nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2012 yılında doçent, 2018 yılında da profesör ünvanını almıştır. Türk Toraks Derneği Uyku Çalışma Grubu ve Türk Uyku Tıbbı Derneği yönetim kurullarında görev yapmıştır. Göğüs Hastalıkları ve Uyku bozuklukları konularında çok sayıda ödülü mevcuttur. Halen Acıbadem Üniversitesi ve Acıbadem Kozyatağı Hastanesi' nde görevine devam etmektedir.

Dyt. Ebru Beşiroğlu Öztürk

Ebru Öztürk, 2013 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun olmuştur. Lisans eğitimi sırasında Avrupa Florence Nightingale Hastanesi, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde staj yaparak mesleki deneyim kazanmıştır. Kan şekeri kontrolü, bağırsak ve hormon sağlığı ile uzun yaşam odaklı bütüncül beslenme konularında uzman olan Ebru Öztürk, şu anda Fonksiyonel Tıp Diyetisyeni olarak hem online hem de yüz yüze danışmanlık hizmeti vermektedir.

Dr. Beth Frates

Dr. Beth Frates, Harvard Üniversitesi'nden psikoloji ve biyoloji dallarında yüksek lisans derecesiyle mezun olmuş, Stanford Tıp Fakültesi'ne devam ederek, Mass General Hastanesi'nde staj yapmış ve Harvard Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü'nde Baş Asistan olarak görev yaptığı ihtisasını tamamlamıştır. Dr. Beth Frates, yaşam tarzı tıbbında uzmanlaşmış bir fizyatri (Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon) uzmanı ve yaşam tarzı tıbbı koçudur. Dr. Frates ayrıca, 1996 yılından bu yana Harvard Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev almaktadır. Harvard Extension School'da, okulda sunulan en popüler derslerden birisi olan Yaşam Tarzı Tıbbı ders müfredatını geliştirmiş ve yaptığı çalışmalarla birçok öğretim ödülü kazanmıştır. Hekim ve tıp fakültesi öğrencilerine yönelik olarak yaşam tarzı tıbbının odaklandığı alanlarda yaşam tarzının kanıta dayalı olarak reçetelendirilmesi konusunda eğitim programlarının geliştirilmesinde görev almıştır. American College of Lifestyle Medicine Yönetim Kurulu'na seçildikten sonra Dr. Frates, Yaşam Tarzı Tıbbı alanında ilk sertifikasyon kurumu olan Amerikan Yaşam Tarzı Tıbbı Kurulu tarafından sertifikasyon değerlendirilmesinde kullanılan sınavın yazarlarından birisi olmuştur ve bu yeni uzmanlığın kapsamını tanımlayan çalışmalarına devam etmiştir. Bu katkılarından dolayı Dr. Frates, Ağustos 2020'de American College of Lifestyle Medicine'nin başkanı seçilmiştir. Yakın zamanda, "Yaşam Tarzı Tıbbı El Kitabı: Sağlıklı Alışkanlıkların Gücüne Giriş" adlı kitabı BookAuthority tarafından Tüm Zamanların En İyi 100 Tıp Kitabı listesine dahil edilmiştir.

Uzm. Dr. Uğur Diliçıkık

Uğur Diliçıkık 2005 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde mezun olarak lisans eğitimini tamamlamıştır. Ardından, 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Spor Hekimliğinden mezun olarak uzman doktor derecesine sahip olmuştur. Özellikle Basketbol Milli takımı ve Anadolu Efes Spor Kulübü olmak üzere basketbol alanında uzun yıllardır doktorluk hizmetleri sunmaktadır. Mevcut tecrübelerine ek olarak sezon öncesi değerlendirmeler, sportif performanslar açısından fizyolojik parametrelerin değerlendirilmesi, eklem ve kas enjeksiyonları, sahaya dönüşün değerlendirilmesi gibi konularla özellikle ilgilidir. Halen Anadolu Efes Spor Kulübünde takım doktoru olarak  ve Acıbadem Altunizade Hastanesinde Spor Hekimliği polikliniğinde görevini sürdürmektedir.

Dr. Rob Lawson

1975 yılında Tıp alanında eğitim görmüş olan Rob Lawson, İskoçya'da Aile Hekimi olarak deneyim kazanmıştır. Başlıca ilgi alanları hastalıkların birincil ve ikincil koruma ile Yaşam Tarzı Tıbbı disiplinidir. NHS ekibini en yüksek kalite ödüllerine taşımıştır (2003-2013) ve 1991 yılında, kalp hastalığı, Tip 2 diyabet, inme, akciğer hastalığı ve kırılganlık gibi uzun süreli rahatsızlıklarla yaşayan kişiler için East Lothian’da haftalık etkinlikler ve destek sunan bir yardım kuruluşu kurmuştur. Klinik uygulamadan emekli olmuş ve şimdi sağlık hizmetlerinde Yaşam Tarzı Tıbbı uygulamalarına odaklanmıştır. 2016 yılında, sağlık profesyonellerine ve halka Yaşam Tarzı Tıbbı prensiplerini tanıtmak amacıyla kayıtlı bir yardım kuruluşu olan BSLM'yi kurmuştur. Britanya Yaşam Tarzı Tıbbı Derneği Başkanı, Avrupa Yaşam Tarzı Tıbbı Konseyi Başkanı, Akdeniz Yaşam Tarzı Tıbbı Enstitüsü Başkan Yardımcısı ve Dünya Yaşam Tarzı Tıbbı Organizasyonu Yürütme Komitesi üyesi olarak görev yapmaktadır.

Rüya Acaroğlu : 

1992’de Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1992-1996 yılları arasında Isparta Yedişehitler SO ve Belediye Doktoru olarak çalıştı. 1996-1999 tarihleri arasında Antalya’da Pratisyen Hekimlik yaptı. 1999-2004 yılları arasında Kalıtsal ve Edinsel Kan Hastalıkları ve Talasemi Merkezinde çalıştı. Bu sürede Boğaziçi Üniversitesi Genetik Bölümünde Talasemi DNA Mutasyon Analizleri yaptı. 2005-2010 Akdeniz Üniversitesi Göğüs Cerrahi Uzmanlık Eğitimini bitirdi. Malatya DH uzmanlık mecburi hizmetini tamamlayarak halen çalışmakta olduğu Antalya Atatürk Devlet Hastanesinde çalışmaya başladı. 2017-2019 tarihleri arasında Mogadişu Somali Türkiye RTE EAH de çalıştı. 2019’da Medipol Üniversitesi GETAT Fitoterapi eğitimi aldı. Bütünsel ve Fonksiyonel yaklaşımla hastalıkları yorumlama, bakış açısı geliştirme yolunda en iyi versiyonunu yaratma çabası içinde otodidakt olarak eğitim portföyünü zenginleştirmeye devam etmektedir . 2020 Ocak ayından itibaren “Nefesine Sahip Çık, Nefesine Teşekkür eğitimlerini vermiştir. Epigenetik Koçluk eğitimini tamamlamıştır, halen danışmanlık vermektedir.

Meltem Karatoprak:  

Yaşam Tarzı Tıbbı Koçluk Akademisi’nin kurucusu ve Uluslararası Koçluk Federasyonu Profesyonel Koç (PCC) uvanına sahip bir koç ve eğitmendir. Karatoprak’ın, sağlıklı yaşam tarzı ve davranış değişikliği koçluğu alanındaki yolculuğu, American College of Lifestyle Medicine -Wellcoaches ve Functional Medicine Coaching Academy gibi önemli kurumlardan aldığı uzun ve yoğun eğitimlerle başladı. Sağlıklı bir yaşam sürme isteğiyle bireylerin kendi sağlıklarının sorumluluğunu üstlenmelerini sağlamak ve sağlıklı alışkanlıkları hayatlarına adapte etmelerini kolaylaştırmak tutkusuyla, Imperial College London-Dr. Arti Maini’nin Health Coaching Conversations eğitimini, Dr. Martin E.P. Seligman’dan Pozitif Psikoloji eğitimi aldı, Yale Üniversitesi’nde Health Behavior Change Camp; The Science of Well-Being Sağlık Davranışı Değişimi kursunu tamamladı ve INN The Institute for Integrative Nutrition Health Coaching Education eğitimine katılarak çeşitli alanlarda uzmanlaştı. Uzmanlığını güçlendiren Prof. Dr. Zümra Atalay’dan Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma Programından, Prof. Dr. Kültegin Ögel tarafından verilen Motivasyonel Görüşme Teknikleri eğitimi ve insan davranış değişikliğinin inceliklerinde Psikolog Soley Sezgin Akten’ten Transaksiyonel Analize kadar geniş bir yelpazeye yayılan alanlarda eğitimler aldı. Halen ilgili alanlarda çalışmalarına devam etmektedir.

Uzm. Dr. Hande Namal Türkyılmaz

Başarılı ilk-orta-lise öğreniminden sonra Celal Bayar Tıp Fakültesinden mezun olmuş ve Türkiye’nin en büyük çocuk hastanesi olan İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi EAH’nde uzmanlığını tamamlamıştır. Uzmanlığının üzerine mezuniyet sonrası eğitimlerine hiç ara vermeden devam etmiş ve Cleveland Clinic Institute for Functional Medicine’den fonksiyonel tıp eğitimi almış, ancak günlük pratiklerinde özellikle çocuklarda artış gösteren ve günümüzün pandemisi olan kronik hastalıklarlardaki artış üzerine odaklanmış ve kronik hastalıklardan korunmada, tedavide ve komplikasyonlarının geri döndürülmesinde en etkili, en ucuz ve en zararsız yaklaşımın yaşam tarzı tıbbı olduğunu görmüştür. Bu nedenle American College of Lifestyle Medicine ‘den yurtdışında bazı ülkelerde bir master programı, bazı ülkelerde bir uzmanlık dalı, bazılarında ise tıp fakültesi müfredatına girmiş Yaşam tarzı tıbbı eğitimini almış ve board sınavlarını geçerek BOARD sertifikası almaya hak kazanmıştır. Süreç içerisinde Türkiye’de Yaşam Tarzı Tıbbı derneğini kurmuştur ve 2 yıldır faaliyet göstermektedirler. Bu süreçte dernek dünyanın en büyük Yaşam Tarzı Tıbbı organizasyonu olan Lifestyle Medicine Global Alliance ile akredite olmuştur. Dünyanın en prestijli Yaşam Tarzı Tıbbı kongresi olan British Society of Lifestyle Medicine Kongresine 2022’de Türkiye adına davetli olarak, 2023’te konuşmacı olarak katılma fırsatını bulmuştur. İlerleyen süreçte 40 ülkenin katılımıyla kurulan World Life Style Medicine Organisation kurucu başkanlığını yapmıştır. Şu anda WLMO International Taskforce grubu ve European Council of Lifestyle Medicine’de aktif olarak çalışmaktadır. Dr. Türkyılmaz Türkiye’de de yaşam tarzı tıbbının yaygınlaşması, devlet politikalarına dahil edilmesi adına çalışmaya tüm gayretleriyle ve hızla çalışmaya devam etmektedirler.

PROGRAM

09:00 - 10:00 Kayıt
10:20 - 10:30 Karşılama Konuşması
Konuşmacı : Elif Elkin ve Uzm. Dr. Hande Namal Türkyılmaz
10:30 - 10:50 Yaşam Tarzı Tıbbı Nedir?
Konuşmacı : Uzm. Dr. Hande Namal Türkyılmaz
10:50 - 11:15 Past and Future of Lifestyle Medicine
Konuşmacı : Dr. Rob Lawson
11:15 - 11:30 Kahve Molası
11:30 - 11:50 Sağlıklı ve Sürdürülebilir Beslenme Nedir?
Konuşmacı : Dyt. Ebru Beşiroğlu Öztürk
11:50 - 12:10 Spor ve Sağlık
Konuşmacı : Uzm. Dr. Uğur Diliçıkık
12:10 - 12:30 Uykunun Sağlığımıza Etkileri ve En Sık Görülen Uyku Hastalıkları
Konuşmacı : Prof. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu - Göğüs Hastalıkları ve Uyku Uzmanı
12:30 - 13:30 Yemek Arası
13:30 - 13:50 Hastalık Yönetiminden Sağlık Yönetimine
Konuşmacı : Elif Elkin
13:50 - 14:10 Nefesine Sahip Çık
Konuşmacı : Opr. Dr. Rüya Acaroğlu
14:10 - 14:30 Sağlık Koçluğu YTT İlkelerini Nasıl Aktive Eder?
Konuşmacı : Meltem Karatoprak
14:30 - 15:00 Kahve Molası
15:00 - 15:30 5 Duyuyu Uyandırmak İçin Sabah Rutinleri
Konuşmacı : Dr. Neslihan İskit
15:30 - 16:30 Sempozyum Değerlendirme Paneli
16:30 - 17:00 Lifestyle Medicine For Healthcare Providers- Empowering Patients and Providers With the Six Pillars
Konuşmacı : Dr. Beth Frates

Adres

İçerenköy, Kayışdağı Cd. No:32, 34752 Ataşehir/İstanbul
0216 650 44 44
0216 576 50 76
info@acibadem.edu.tr

LifeClub, bir Kuruluşudur.