Geri Dön
Beden Sağlığı

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Sivrisinek ısırıkları sıcak yaz aylarının en sevimsiz kısmıdır.

Sivrisinekler insan kanıyla beslendikleri için ısırırlar. Dolayısıyla aç bir sivrisineğin ısırığı genellikle kısa bir süre sonra, kaşıntılı bir şişlik oluşturur. Bir sivrisinek sizi ısırdığı an hissetmeyebilirsiniz. Ancak ısırığın bıraktığı şişlik, günlerce sürebilecek kalıcı bir kaşıntı bile yaratabilir. Sivrisinek ısırdığında kremler ve merhemler bu konuda yardımcı olabilir ancak muhtemelen evinizde hali hazırda bulunan şeylerle de kaşıntıyı geçirebilirsiniz.

1. Yulaf Ezmesi
Rahatsız edici bir sivrisinek ısırığını geçirmek için en sevdiğiniz kahvaltılardan biri aynı zamanda ilacınız olabilir. Yulaf ezmesi kaşıntı ve şişliği hafifletebilir çünkü içerisinde tahrişi önleyici özel bileşikler içerir. Bir kâseye eşit miktarda yulaf ezmesi ve su katarak karıştırın, bir bez üzerine biraz dökün ve tahriş olmuş cilt üzerinde yaklaşık 10 dakika boyunca bekletin. 

2. Parçalanmış Buz
Soğuk kompres ve buz iltihabı azaltabilir. Soğuk aynı zamanda cildi uyuşturur. Bu da anında bir rahatlama sağlayabilir ancak bu rahatlama kısa süreli olur. Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) sivrisinek ısırığının sebep olduğu kaşıntıyı gidermek için soğuk, nemli bir bez veya buz torbası kullanılmasını önerir. Bir beze parçaladığınız buzlar da biraz olsun işe yarayabilir. Cildinize zarar vermemek adına doğrudan buz uygulamamaya özen gösterin. 

3. Bal
Evde gerçekleştirilen sivrisinek ısırığı tedavileri arasında en yaygın kullanılan yöntemlerden biri de baldır. Tıbbi anlamda balın birçok antibakteriyel ve anti inflamatuar özelliği vardır. Kaşıntılı bir ısırık için bir damla bal iltihabı azaltabilir.

4. Aloe Vera
Yaygın olarak dekoratif bir ev bitkisi olarak kullanılan aloe veranın dekorasyon haricinde de birçok kullanım alanı vardır. Araştırmalar aloe vera jelinin, yanıklardan kaynaklanan ağrıları hafifletme özelliğine sahip olduğunu göstermiştir. Bu yüzden böcek ya da sivrisinek ısırığına da iyi gelir. Sivrisinek tarafından ısırıldıysanız jeli tahriş olmuş bölgeye uygulayın ve kurumaya bırakın.

5. Kabartma Tozu
Hemen hemen her mutfakta bulunan kabartma tozu, ekmek pişirmekten tutun lavabo temizlemeye kadar birçok kullanım alanına sahiptir. Kabartma tozu, sivrisinek ısırığını geçirmeye de yardımcı olabilir. 1 yemek kaşığı kabartma tozunu yeteri kadar suyla karıştırarak macun kıvamına getirin. Isırığın olduğu bölgeye sürün ve 10 dakika beklettikten sonra yıkayın.

6. Fesleğen
Hoş kokulu fesleğen bitkisi sivrisinek ısırığı için de basit bir ilaç görevi görebilir. Cilt enfeksiyonlarını gidermek için kullanılan fesleğen yapraklarında bulunan antioksidanlar iltihabı azaltabilir. Bunun için 2 su bardağı su kaynatın ve içerisine 30 gram kuru fesleğen yaprağı ekleyin. Karışımı soğuyana kadar demlenmeye bırakın. Ardından içine bir bez batırın ve sivrisinek ısırıklarınıza hafifçe sürün.

7. Nane Yağı
Nane yağı, kaşıntıyı gidermek için yüzyıllardır kullanılan başka bir doğal tedavi yöntemidir. 2016 yılında  yapılan küçük bir araştırma, bu yağın diyabet ve karaciğer gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan uzun vadeli kaşıntıyı önleyebildiğini gösteriyor. Dolayısıyla nane yağı böcek ısırığı gibi geçici nedenlerden kaynaklanan kaşıntıyı da geçirebilir. Cildinize asla seyreltilmemiş nane yağı uygulamayın. Rahatlamak için ılık suyla doldurduğunuz bir küvete birkaç damla nane yağı da ekleyebilirsiniz. 

Bu bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

Size özel atanacak LifeClub Hekimi'niz rehberliğinde bütünsel sağlık yönetimini güvenle deneyimleyebilir, daha iyi sağlıklı bir yaşam için LifeClub Wellness modülümüzle kişiye özel tasarlanacak online spor, diyet programlarını takip edebilir, ilgi alanlarınız doğrultusunda tüm içeriklere ulaşabilir ya da LifeClub Platform'da sağlıklı yaşama dair aradığınız hizmet ve ürünleri bulabilirsiniz. Şimdi LifeClub Dünyası'na adım atın! Bu bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.
 

Benzer Yazılar

Ücretsiz İndirin

E-BÜLTEN ALMAK İSTER MİSİNİZ?

Sizi Arayalım

LifeClub Dünyası ve üyelik koşulları hakkında daha fazla bilgi için sizi arayalım.

İletişim için
LifeClub Çağrı Merkezi 444 48 28
life@lifeclub.com.tr