Geri Dön
Beden Sağlığı

Makro Hesaplama ile Kolayca Kilo Verin!

Kalori kontrolü ile kilo vermenin en etkili yollarından biri olan makro hesaplamada nelere dikkat edilmelidir gelin birlikte bakalım. 

Kilo kontrolünü iki kelimeyle özetlemek gerekseydi bu kalori yönetimi olurdu. Kalori kontrolü ile kilo vermenin en etkili yollarından biri olan makro hesaplamada nelere dikkat edilmelidir gelin birlikte bakalım. 

Çoğu diyet planında kalori yönetimi, fiziksel aktiviteler esnasında yaktığınız kalorilere karşı besinlerden aldığınız kalorilerin hesaplanması ile yapılır. Kilo vermenin asıl sırrının karbonhidratı kesmek ya da bir yığın greyfurt yemek olduğuna dair popüler diyet fikirlerinden söz edilse de kısa sürede kontrollü kilo vermek istiyorsanız, günlük makro alımınızı kontrol ederek de hedeflerinize ulaşabilirsiniz. 

Vücudunuzun Yakıt İhtiyacı: Kalori

Kaloriler, yiyeceklerdeki enerjidir. Vücutlarımız sürekli olarak enerjiye ihtiyaç duyar ve bunun için de besinlerden aldığı kaloriyi kullanır. Kalori aldığımız karbonhidratlar, yağlar ve proteinler vücudumuz için ana enerji kaynağı olan besin türleri ve aynı zamanda makro besin gruplarıdır.

Hangi besinden alındığı fark etmeksizin, kaloriler ya fiziksel anlamda enerjiye dönüştürülür ya da vücutta yağ olarak depolanır. 

Vücutta depolanan kaloriler kullanılmadığı takdirde, vücutta yağ olarak kalmaya devam eder. Vücudunuzdaki yağ oranını düşürmek için aldığınız kaloriyi azaltabilirsiniz. Böylece vücudunuz, ihtiyacı olan enerji için depolanan yağları yani enerji rezervlerini kullanmak durumunda kalır. Ayrıca kalori yakmak için daha fazla fiziksel aktiviteye de başvurabilirsiniz. 

Kilo vermeyi hızlandırmak ve kilonuzu korumak için kalorilere odaklanmak yerine farklı bir yöntem olan makro hesaplamayı deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken; karbonhidrat, protein ve yağ yani makro besinlerin tüketimini kontrol etmektir. 

Makro Besin Alımını Kontrol Etme

Günlük makro hesaplamanıza uyduğunuz sürece tüm yiyeceklerin tadını çıkarabileceğiniz için bu yöntem size çok daha fazla esneklik sağlar. Makro besin hesaplamasını da kilo hedefleriniz doğrultusunda her gün kaç gram protein, karbonhidrat ve yağa ihtiyacınız olduğunu belirleyerek yapabilirsiniz.  

Makro ihtiyaçlarınızı öğrendikten sonra, her gün hesapladığınız miktarlarda makro almanız yeterlidir. Gıda tüketimi takip edilir ve gerektiğinde miktarlar yeniden ayarlanabilir.

Makro Besin İhtiyaçlarınızı Nasıl Karşılayabilirsiniz?

Her gün her bir makro besinden kaç gram tüketmeniz gerektiğini öğrendikten sonra, makro besin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığınızı belirlemek için gıda alımınızı takip etmeniz çok önemlidir.

En doğru makro besin hesaplamalarını elde etmek için dijital bir tartı satın almanız ve yiyeceklerinizi gram olarak tartmanız önerilir. Hangi besin grubunun daha çok makro besin içerdiğini bilmek de makro hesaplama ile kilo vermede önemlidir. 

  • Protein Oranı Yüksek Gıdalar: Kırmızı ve beyaz et, süt, yumurta, yoğurt, fasulye, mercimek, yer fıstığı, bezelye, soya, fındık, kinoa, balık ve diğer deniz ürünleri.
  • Yağ Oranı Yüksek Gıdalar: Avokado, yumurta sarısı, somon, sardalya, hamsi, peynir, krema, tam yağlı süt ve yoğurt, mayonez, fındık ve fındık ezmesi, zeytin, chia ve meyvelerden, kuruyemişlerden ve tohumlardan elde edilen yağlar.
  • Karbonhidrat Oranı Yüksek Gıdalar: Ekmek, makarna, unlu mamuller, fasulye, mercimek, yer fıstığı, bezelye, soya, yulaf, buğday, arpa, çavdar, pirinç, muz, mango, elma, karabuğday, patates, kabak ve mısır.

Her ne kadar günlük makro alımlarınızı takip etmek oldukça önem arz etse de makro alım hedefiniz için her gün strese girmenize gerek yok. Çünkü makro hesaplama ile yürütülen diyet planlamasında tüm gıdalara izin verilir..Ancak yine de meyve, sebze, kuru yemiş ve tam tahıllı gıdaların da yer aldığı dengeli beslenme şekli uzun vadede sürdürmemiz gereken, sağlığımız için en uygun beslenme şeklidir. 

Bu bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

Size özel atanacak LifeClub Hekimi'niz rehberliğinde bütünsel sağlık yönetimini güvenle deneyimleyebilir, daha iyi sağlıklı bir yaşam için LifeClub Wellness modülümüzle kişiye özel tasarlanacak online spor, diyet programlarını takip edebilir, ilgi alanlarınız doğrultusunda tüm içeriklere ulaşabilir ya da LifeClub Platform'da sağlıklı yaşama dair aradığınız hizmet ve ürünleri bulabilirsiniz. Şimdi LifeClub Dünyası'na adım atın!

Benzer Yazılar

Ücretsiz İndirin

E-BÜLTEN ALMAK İSTER MİSİNİZ?

Sizi Arayalım

LifeClub Dünyası ve üyelik koşulları hakkında daha fazla bilgi için sizi arayalım.

İletişim için
LifeClub Çağrı Merkezi 444 48 28
life@lifeclub.com.tr