Geri Dön
Beden Sağlığı

Göbek Deliği Enfeksiyonu Nedir?

Kir, bakteri, mantar ve mikropların göbek deliğinizin içinde sıkışıp çoğalması durumu enfeksiyona sebep olabilir.

Göbek enfeksiyonu; beyaz, sarı, kahverengi veya kanlı akıntının sızması şeklinde belirti verebilir. Bu akıntı aynı zamanda hoş olmayan bir kokuya da sebep olabilir.

Aşağıda göbek deliği akıntısının birkaç nedeni ve bunların nasıl tedavi edileceğine dair bazı tavsiyeleri sizler için sıraladık.

Göbek deliği akıntısının nedenleri:

 • Enfeksiyonlar
 • Ameliyat
 • Kist

Bakteriyel enfeksiyon

2012'de yapılan bir araştırmaya göre göbek deliği ortalama 67 farklı bakteri türüne ev sahipliği yapıyor. Bölgeyi iyi temizlemezseniz, bu bakteriler enfeksiyona neden olabilir. 

Bakteriyel enfeksiyonlar da, göbek deliği iltihabına ve sarı veya yeşil olabilen kötü kokulu bir akıntıya neden olur. Ayrıca göbek deliğinizin çevresinde şişlik, ağrı ve kabuklanma da yaratabilir.

Mantar enfeksiyonu

Tipik olarak vücudun nemli ve kıvrımlı bölgelerinde yaşayan bir mantar türü olan Candida, kandidiyazis adı verilen bir mantar enfeksiyonuna neden olur. Kasık bölgenizde ve kollarınızın altında olduğu gibi cilt kıvrımları arasında oluşabilir.

Mantar, özellikle temiz ve kuru tutmazsanız, göbek deliğinizde de görülebilir.

Göbek deliğinizdeki kandidiyazis, kaşıntılı bir kızarıklığa neden olur ve ayrıca göbek deliği iltihabına ve kalın, beyaz bir akıntıya neden olabilir.

Ameliyat

Yakın zamanda bir karın ameliyatı geçirmek, göbek deliğinden irin akmasına sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda doktorunuza başvurmanız gereklidir çünkü bu tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Urakal kist

Bebek anne rahminde iken, mesanesi urakus adı verilen küçük bir tüple göbek kordonuna bağlı olur, vücuttaki idrar bu şekilde dışarı atılır.

Urakus genellikle doğumdan önce kapanır ancak bazen düzgün bir şekilde kapanmaz.

Urakusta kist adı verilen sıvı dolu bir büyüme oluşabilir ve kist enfekte olabilir. Bu enfeksiyonun bir belirtisi, göbek deliğinizden sızan bulanık veya kanlı sıvıdır.

Urakal kistlerin diğer belirtileri şunlardır:

 • Karın ağrısı
 • Ateş
 • Karnınızda bir yumru
 • İdrar yaparken ağrı

Epidermoid Kist

Epidermoid kist, vücudunuzun diğer kısımlarında olduğu gibi göbek deliğinizde de oluşabilen bir yumrudur. Epidermoid kistler ciltte en sık görülen kist türüdür.

Kist boşluğu, normalde tırnaklarda, saçta ve deride bulunan bir protein türü olan keratin ile doludur.

Epidermoid kistler bazen yanlışlıkla sebase kistler olarak adlandırılır. Ancak epidermoid kistler yağ bezlerini içermediği için bu kullanım yanlıştır.

Kist enfekte ise, kalın, sarı ve kötü kokulu bir göbek deliği akıntı oluşabilir.

Göbek Deliği Enfeksiyonunu Nasıl Önleyebilirim?

Göbek deliğinizi sağlıklı tutmak, herhangi bir göbek deliği akıntısı ile karşılaşmamak ve göbek deliği enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olmak için:

 • Her gün, cildi tahriş etmeyen bir antibakteriyel sabun ve su ile yıkayın. 
 • Banyo yaptıktan sonra göbek deliğinizin içini tamamen kurulayın.
 • Göbek deliğinizin içine herhangi bir krem veya nemlendirici sürmeyin. Krem, deliği tıkayabilir ve bakteri veya mayanın büyümesini teşvik edebilir.
 • Göbek deliğinizi tahriş edebilecek dar giysilerden kaçının. Bunun yerine, pamuk ve ipek gibi doğal liflerden yapılmış bol, rahat giysiler giyin.
 • Göbek deliğinizi delmekten kaçının. Piercing yaptırırsanız, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için alanı temiz tutun.

Bu bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

Size özel atanacak LifeClub Hekimi'niz rehberliğinde bütünsel sağlık yönetimini güvenle deneyimleyebilir, daha iyi sağlıklı bir yaşam için LifeClub Wellness modülümüzle kişiye özel tasarlanacak online spor, diyet programlarını takip edebilir, ilgi alanlarınız doğrultusunda tüm içeriklere ulaşabilir ya da LifeClub Platform'da sağlıklı yaşama dair aradığınız hizmet ve ürünleri bulabilirsiniz. Şimdi LifeClub Dünyası'na adım atın!

Benzer Yazılar

Ücretsiz İndirin

E-BÜLTEN ALMAK İSTER MİSİNİZ?

Sizi Arayalım

LifeClub Dünyası ve üyelik koşulları hakkında daha fazla bilgi için sizi arayalım.

İletişim için
LifeClub Çağrı Merkezi 444 48 28
life@lifeclub.com.tr